Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Fiskalni rizik i održivost javnih finansija evropskih zemalja

Komentari (9) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 utorak, 01 mart 2011 11:04
Nikad-ni-u-jednoj-stranci
Ovakve analize koje deluju zastrašujuće nikada, ali nikada ne spominju činjenicu da je produktivnost rada danas nekoliko hiljada puta viša u odnosu na period od pre 100 godina, kada je "indeks fiskalnog rizika" bio mnogo povoljniji. U ekonomskom smislu starenje može da bude problem jedino za slučaj da se desi kataklizma, tj. u slučaju da je masovno vraćanje na tehnologiju sedamnaestog veka neminovnost. To što se profit sada raspodeljuje "malo drugačije", pa su nam bogataši milion puta bogatiji od onih od pre 100 godina takođe se "preskače" u ovakvim analizama...
Problem starenja stanovništva je bitan zbog drugih, političkih razloga. Svi znamo, recimo, posledice bele kuge u Srbiji, naročito u nekim njenim delovima (npr. Kosovo i Metohija).
Preporuke:
0
0
2 utorak, 01 mart 2011 12:46
matoro gunđalo
Meni samo nije jasno kome to sve države Sveta duguju pare:)Koja je to organizacija ili pojedinac ili grupa pojedinaca,kojima svaka država na Svetu duguje novac!Svaka država danas ima spoljni dug,nema države koja je bez duga!tu nešto nije normalno!
Preporuke:
0
0
3 utorak, 01 mart 2011 13:27
paja patak
Država ima prihode (uglavnom iz raznih poreza) i rashode (sva davanja iz budžeta, uključujući i državne penzije, pomoć nezaposlenima, socijalnu pomoć, itd.). U jednom trenutku – ili stalno, rashodi premašuju prihode, pa se mora zajmiti i onda se izdaju državne obveznice – ili se i (ras)prodaje državna imovina – a obe opcije istovremeno, prevashodno u slučaju država solidnih kao što je Srbija , pa dok ide-ide (ali ne može večito). Međutim, suštinska relevancija ovog članka nije toliko u glavnom delu (on je tu za poređenje, da se čovek upita: ma šta se oni pobrojani sekiraju?) , nego u “primedbi prevodioca“. To treba pročitati i biti obliven hladnim znojem. Ako čovek nije optimista (bolje rečeno: opsenar) tipa Krkobabića, mora shvatiti da nešto mora da se menja. I to – hitno.
Preporuke:
0
0
4 utorak, 01 mart 2011 17:05
Misa
Mora se menjati raspodela drustvenog bogatstva. Neodrzivo je da 10% bogatih amerikanaca trosi 51% BDP, a 90% siromasnih 49% BDP. Prelazak na drustveno ili drzavno vlasnistvo nad sredstvima za proizvodnju je neminovan. Dali ce se to desiti mirno ili je potrebna revolucija, videcemo, ali ce se desiti.
Preporuke:
0
0
5 utorak, 01 mart 2011 21:49
Pavle
Prema anketi o radnoj snazi iz oktobra 2010 godine odnos izdržavanih (starijih od 64 godine) i aktivnih (uzrasta 15-64 godine) je 31%. Po ovom pokazatelju spadamo u visoko rizične zemlje u pogledu starosne strukture. Kamo sreće da su svi aktivni zaposleni. Stopa nezaposlenosti je 20% sa jednim velikom (svesnom) omaškom iz obračuna je izostavljeno oko 300 hiljada ljudi koji su u radnom dobu, mogu i žele da rade a ne mogu da nađu posao.Stvarna stopa nezaposlenosti je 27,4% odnosno 900 hiljada osoba je nezaposleno. U grupi zaposlenih (aktivnih) uvršteno je 450 hiljada poljoprivrednika. Tek jadna polovina je osigurana a daleko manji broj su registrovani kao robni proizvođači. Prema veličini poseda i prihodima, 200 hiljada poljoprivrednika se može svrstati u nezaposlene, slično onim koji prihoduju u sivoj ekonomiji bez plaćanja doprinosa i poreza. Sa ovom grupom stopa nezaposlenosti dostiže 33,5%.
Preporuke:
0
0
6 sreda, 02 mart 2011 00:23
hiperborejac
Prvo ... hvala za prevod( ono malo engleskog što znam je teško upotrebljivo za ovakve tekstove)
Drugo .. ako bi se našao neko da " inkorporira " Srbiju u ovakavu analizu, makar samo po analogiiji obračunavanja.
Tek tada bi ovo bila informacija zlata vredna.
Preporuke:
0
0
7 sreda, 02 mart 2011 02:47
utisak
Veoma dobar, to jest koristan tekst. I odlični komentari.
Preporuke:
0
0
8 sreda, 02 mart 2011 10:03
Pera iz solitera
kada subotom navece izadjem u grad i vidim razgolicene curice i pijane momcice zapitam se kako ce to oni da mi priuste penziju? vidim da je to problem i u drugim drzavama pa se tako subotom osecam kao gradjanin sveta.
Preporuke:
0
0
9 sreda, 02 mart 2011 10:20
svakom loncu poklopac
u Japanu se izuzetno poštuju starije osobe, u filmovima za odrasle najbolje se vidi koliko radno sposobni poklanjaju pažnje penzionerima, ova je civilizacija blesava da blesavija ne može biti.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner